November 29, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

English Language Version

З приводу запропонованого Україні переліку пріоритетних реформ

25 вересня ц.р. Посольство США в Києві поширило Заяву щодо запропонованого переліку пріоритетних реформ

У рамках діалогу, що триває з Україною та сторонами, зацікавленими у майбутньому успіху України, — говориться в заяві, — Сполучені Штати надали запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі. Цей перелік був наданий як основа для консультацій з урядом України та ключовими партнерами в рамках нашої незмінної підтримки України та її зусиль з інтеграції в Європу – мети, яку Сполучені Штати рішуче підтримують. Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами. Як заявив президент Байден під час зустрічі в Білому домі з президентом Зеленським: «Так само, як ми прагнемо допомогти українському народу захистити себе зараз, ми також прагнемо допомогти йому відновитися і відбудуватися для майбутнього, включаючи підтримку реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією, створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати».

Як пише «Українська правда», лист із переліком реформ, які повинна зробити Україна для продовження надання їй допомоги, був направлений Координаційній платформі донорів, а також прем’єр-міністру України Денису Шмигалю та на адресу Офісу президента України. Зміни мають позначитися на функціонуванні наглядових рад державних підприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, загалом судової гілки влади, а також Міністерства оборони України й усіх силових відомств.

* * *

Заява посольства США й сам перелік пропонованих реформ спричинився до жвавого обговорення в українському сеґменті соцмереж. 

«Білий дім розіслав листа із реформами, які має провести Україна для отримання військової допомоги.

Kurwa. Які реформи?
Нам сьогодні потрібна лише перемога.

Тим більше корупційна складова (не без їх допомоги) стала системоутворуючою основою української влади за весь постколоніальний період. 

Тут потрібно змінювати Систему», — написав на своїй сторінці Сергій Чаплиґін.

«Пройшов тиждень після пропозицій США по реформам в Україні.
І що?!
Та нічого!
Зеленський і Єрмак не знають, з чого починати. Неосвічені, недосвідчені і невиховані керманичі нашої держави продовжують робити те, на що вони здатні. Тобто — нічого.
А це дуже пагано для ЗСУ, для держбюджету, для промисловості, для пенсіонерів, для народу, для…
Це глухий кут, з якого ні ОП, ні ВР, ні КМУ не знають виходу.
Єдина державна структура яка виконує свої задачі, — це ЗСУ.
Може дати їм повноваження керувати державою?!» — пише Василь Хара.

Реакції президента України Володимира Зеленського на цей документ справді немає; про відсутність такої від його Офісу, від Верховної Ради, від Кабінету Міністрів, від судової гілки влади годі й говорити. Зате на просторах світової павутини — інтернету — шириться фрагмент відео з інтервʼю В. Зеленського, в якому він «з гидкою посмішкою пояснює зарубіжному журналістові, що фінансова підтримка союзників України не розкрадається, в краде він із своїм оточенням лише з українського бюджету».

В тому ж інтернеті гуляє цифра із сумою коштів у доларах США, які за півтора року війни були виведені з України в офшори і яка в рази перевищує суму фінансової й матеріальної допомоги, яку за цей же час надали Україні країни-союзники, обʼєднані Рамштайном, разом з гуманітарною допомогою, яку зібрало по світах українське зарубіжжя. Комусь та сума здасться завищеною, але насправді вона може виявитися навіть заниженою.

Тим часом успіхи захисників України на фронтах довжиною понад тисячу кілометрів загальмувалися, війна стає затяжною, виснажливою не тільки для самої України, а й для союзників. 

Складається так, що Україна помітно втрачає підтримку країн-сусідів, через які йде постачання озброєння, боєприпасів і гуманітарних вантажів, оскільки у відносинах з ними виникають напруження, спричинені безглуздими заявами української влади, з одного боку, й активізацією проросійських сих всередині цих країн — з другого. Дипломатичний фронт не тільки пробуксовує, але й руйнується.

На інформаційному фронті Україна взагалі не має успіхів — на переваги, аналоґічні воєнним, немає навіть натяку. Більше того, зростає кількість і активізується позірно українська, але російськомовна блогосфера, яка затягує українців у російський інформаційний простір. В англомовному інформаційному просторі Україна практично відсутня. Дійшло до безпрецедентного у світовій історії, коли влада в Україні умудрилася умовити спецслужби США глушити інформаційні ресурси української діаспори в країні, де перша поправка до Конституції забороняє будь-яке обмеження свободи слова.

З огляду на ситуацію, що склалася в Україні і з Україною, треба вдаватися до невідкладних надзвичайних дій для порятунку України. 

Я не буду обговорювати тут зміст вимог чи пропозицій, висловлених у заяві посольства США в Україні, та у документі, розісланому Білим Домом Координаційній платформі донорів, а також прем’єр-міністру України Денису Шмигалю та на адресу Офісу президента України. Фотокопію повного «переліку пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку», опублікованого у перекладі українською мовою в «Українській правді», можна знайти внизу у додатку до цієї статті. Цей перелік говорить сам за себе і не потребує коментарів.

Тому перейдемо одразу до суті того, що я хочу сказати з цього приводу як громадянин України, як людина, яка живе українською справою усе своє життя, як голова Орґанізаційного Комітету Руху Світового Українства,

Отже, що треба зробити?

Володимир Зеленський — леґітимний, обраний на вільних виборах президент. Так само леґітимна, обрана на вільних виборах і Верховна Рада України. Не будемо обговорювати чесноти і недоліки президента й народних депутатів. До виборів треба працювати з ними такими, як є. Але їхню леґітимність треба використати по максимуму.

Яким чином?

Офіс президента — інститут, який забезпечує діяльність президента і діяльність якого регулюється виключно указами президента. Отже, ця структура є найбільше надається до швидких і ефективних змін. Саме ОПУ й треба змінювати негайно і кардинально. 

Якщо президент Зеленський щиро бажає добра Україні, він негайно своїм указом формує абсолютно незалежну комісію за участю україноцентричних, патріотичних, професійних і порядних громадських діячів України та діаспори, які ніколи не одержували державних нагород, завданням якої буде: оголошення відкритого конкурсу на всі посади в ОПУ, а відтак і в уряді.

В. Зеленський має піти на цей крок і за допомогою цієї комісії повністю обновити штатних і позаштатних співробітників і радників ОПУ. Це можна і треба зробити за місяць-півтора.

Та ж комісія у такий же спосіб зможе підібрати й кандидатів на посади прем’єр-міністра, віце-премʼєрів, міністрів та їхніх заступників. Сподіваємося, у В. Зеленського ще є достатньо впливу на Верховну Раду, щоб нові члени Кабінету Міністрів пройшли затвердження народними депутатами. На це досить буде пару місяців.

У такі ж строки і в такий же спосіб можна і треба здійснити належні зміни в судовій гілці влади та в правоохоронних органах, як того й вимагають США та ЄС. Для цього потрібні бажання й політична воля. 

З етичних міркувань члени пропонованої комісії утримаються від обіймання офіційних посад ув Офісі президента та в уряді України, але зможуть продовжити співпрацю з президентом і урядом як радники за умови, що до їхньої думки будуть прислухатися.

Небажання й брак політичної волі у президента Зеленського піти на пропонований крок дасть достатньо підстав запідозрити його у саботажі, у сприянні ворожим силам та кримінальним злочинцям та в інших неправедних діях, які можуть мати не тільки політичні, але й кримінальні наслідки. 

Відмовою чи небажанням здійснювати таку зміну президент Зеленський фактично підписує собі вирок як політикові і громадянинові, наслідком якого може бути й невідворотне кримінальне переслідування після завершення каденції.

Ми можемо допомогти у формуванні й організації роботи пропонованої комісії, а також у доборі й розстановці україноцентричних, патріотичних, професійних і порядних кадрів за спеціальною методикою. 

Висловлюючи ці пропозиції й рекомендації, ми сподіваємося що втілення їх у життя стане важливим етапом підготовки до наступних виборів президента та Верховної Ради, а також першим кроком до системних устроєвих змін в Україні.

Максимально можливе поширення цього тексту, а також його активне обговорення заохочується. На цьому та на інших афілійованих зі мною сайтах можна знайти низку моїх новіших публікацій, які стосуються обговорюваної теми. Вони не втратили своєї актуальності, а навпаки доповнюють і деталізують те, про що сказано вище.

Проф. Др. Володимир Іваненко,

Голова Орґанізаційного Комітету Руху Світового Українства, 

Президент корпорації Україна, Інк та Українського Університету.

Додаток:

До теми:

Українізація України як факт і фактор системних змін: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2019. — 230 с.

В‘ячеслав Чорновіл як феномен української історії й політики: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2019. — 201 с.

Будапештський формат: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2020. — 294 с.

Україноцентризм, журналістика і система ЗМІ: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2020. — 449 с.

Світове українство — рушійна системних змін в Україні: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2020. — 309 с.

Системні зміни — перспектива для України: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2020. — 393 с.

Трансформаційна місія Українського Козацтва: Статті, нотатки — Вашинґтон: Видавництво Україна Інк. — 2021. — 210 с.

Інтелектуальна еліта України як проблема: Статті, нотатки. — Вашинґтон: Видавництво Україна Інк. — 2022. — 729 с.

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.