February 7, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

НАСТАВ ЧАС УЧИТИСЯ КУСАТИ ЛІКТІ

1 min read

Письменниця Лариса Ніцой своїм записом у соцмережах спричинилася до бурхливої й емоційно наснаженої дискусії з приводу того, що Історія України й Українська література стали факультативними, тобто необов‘язковими предметами чи предметами на вибір у тестуванні випускників загальноосвітніх шкіл.

Вітаю, війну програно, пише вона. Поки агенти кремля в Україні в кожну щілину пхали пушкіних і лєрмонтових, українську літературу в цей час скасовували з обов’язкових предметів на ЗНО.

Чому українська література така важлива? Бо це не просто читання літер і текстів по складах чи цільно, предмет “Українська література”, як і українська мова, і як історія, формує світогляд українців та нашу ідентичність. Історія дає знання про події, а українська література на емоціному рівні прищеплює художніми засобами ставлення до цих подій. Українська література допомогла нам зберегти нашу ідентичність.

Укрліт скасували два роки тому, і вона стала необов’язковим предметом на ЗНО. Віднині й українська історія скасована з обов’язкових предметів на ЗНО.

Ця війна стала можливою тому, що спочатку ми програли війну гуманітарну. Війну в тилу продовжують вигравати вороги, закінчує свій запис письменниця.

Щоб ознайомитися з коментарями, перейдіть за посиланням.

* * *

А тепер глибоко вдихніть і видихніть. Заспокойтеся і відкрийте одно за іншим подані нижче посилання і уважно прочитайте бодай ті статті, на які впаде ваш погляд у тій чи іншій збірці:

Українізація України як факт і фактор системних змін: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2019. — 230 с.

Україноцентризм, журналістика і система ЗМІ: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2020. — 449 с.

Системні зміни — перспектива для України: Збірка статей і нотаток. — Вашинґтон, 2020. — 393 с.

Трансформаційна місія Українського Козацтва: Статті, нотатки — Вашинґтон: Видавництво Україна Інк. — 2021. — 210 с.

Інтелектуальна еліта України як проблема: Статті, нотатки. — Вашинґтон: Видавництво Україна Інк. — 2022. — 729 с.

Тут знайдете те, чого Л. Ніцой, інші борці за українську мову, літературу й історію, та й ви усі разом узяті, не хотіли ні читати, ні обговорювати, ні тим більше — втілювати в життя.

Тобто — створювати Рух за українізацію України, який системно зайнявся б українізацією освіти, просвіти, інформаційного простору України і т. ін. Незалежно від того, яка в Україні влада і чим та влада займається.

Натомість наші активісти протягли через Верховну Раду України ситуативний закон про українську мову, і боротьбу за українську мову було зведено до формального розв‘язання маргінальних питань, жодною мірою не пов‘язаних із сутнісною українізацією.

Наслідок — ситуація має тенденцію не до поліпшення, а до погіршення. Разом із біженцями із східних областей України в центральні й західні області України, а також у країни компактного проживання української (справді української) діаспори посунув «русскій мір».

Почитайте в мережах записи Л. Ніцой, І. Фаріон, А. Смолія та інших «мовних активістів» на цю тему. Скільки там обурень і розпачу, але немає жодної притомної ідеї розв‘язання проблем…

Непідготовлені до системного розв‘язання проблем українізації наші активісти не тільки не спромоглися взяти ситуацію під контроль, а по суті капітулювали перед інвазією «русского міра», за яким у недалекому майбутньому можуть поповзти й російські танки, полетіти безпілотники й ракети…

У цій війні не йдеться прт повний розгром, капітуляцію і дезінтеґрацію Росії. Стратеґічна мета війни України проти російської аґресії — витіснити загарбників за межі України в кордонах 1991 року. А це означає, що Москва залиже рани, оговтається й готуватиметься до наступного вторгнення.

Відтак усі звитяги Збройних Сил України, добровольців і волонтерів, десятки тисяч смертей вояків і цивільного населення (зокрема — дітей) можуть виявитися марними.

Але ж хіба емоційно наснажені люди думають про можливість такої перспективи? Ні, звичайно! Навіть жорстока війна Росії проти України нічому не вчить наших по-дитячому незрілих, наївних і нездатних до серйозної роботи українців і українок.

Редакція УСІМ

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.