September 26, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

ЦЕРКВИ ПЕРЕЙШЛИ НА НОВИЙ КАЛЕНДАР​

1 min read

Відсьогодні ПЦУ перейшла на новоюліанський, а УГКЦ — на григоріанський календар

Новоюліанський календар розрахований сербським астрономом, професором математики й небесної механіки Белградського університету Мілутіном Міланковичем 1923 року — тобто, 100 років тому. Ним послуговується 11 з 15 Помісних Православних Церков (окрім російської, Грузинської, Єрусалимської та Сербської).

Календар збігається з григоріанським – і збігатимуться практично завжди. Відхилення на одну добу виникатиме у 29, 33, 37 і 38 століттях, але вже у наступних століттях зникатиме.

Таким чином, більшість українських християн житиме за календарем, спільним із практично усім християнським світом.

Жодного раціонального чи догматичного аргументу на користь “старого стилю” – юліанського календаря – не існує.

Зрештою, навіть ті Церкви, які послуговуються ним, відзначають свята у ті самі числа, що й інші. Різдво – для всіх християн 25 грудня. Просто в юліанському календарі воно настає на 13 днів пізніше, ніж для більш сучасних обчислень, які збігаються з астрономічними.

Тепер для суспільних авторитетів відкривається широке поле для пояснення українцям, що “старе” літочислення – аж ніяк не “правильніше”, “святіше” чи “традиційніше”. Воно просто… відстає на 13 діб. І що не варто запроваджувати умовного “старого Різдва” – бо Різдво таки завжди 25 грудня.


PS. Винесу з коментарів, бо виникло цікаве запитання: чи ПЦУ і УГКЦ будуть святкувати Великдень разом?

Будуть.
Бо Великдень розраховується за окремою формулою, по-різному для католиків і православних. УГКЦ як Церква Східного обряду дотримується православного обчислення – доки католики і православні не домовляться до спільного.

Ростислав Павленко

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.