June 6, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

ІСТОРІЯ ПАМ’ЯТНИКА МІХНОВСЬКОМУ

1 min read

Сьогодні ідеологу української самостійності Миколі Міхновському — 150

На вшанування видатного українця відбудеться багато подій – наукових, політичних… Вшанують українці й місце поховання Міхновського на Байковому в Києві. Нині тут пам’ятник авторові Маніфесту української незалежності. Має він і свою історію, яку варто нагадати…

…Обставини смерті Миколи Міхновського досі не з’ясовані, а точніше не визнані. У 20-х роках Міхновського репресували, а після повернення з Кубані до Києва навесні 1924 заарештували. Згодом тіло політика і публіциста знайшли повішеним у садку садиби його друзів – братів Шеметів.

За офіційною версією, це було самогубство, хоча багато дослідників припускають, що смерть державника була інспірована органами ДПУ. Та поховали Міхновського серед самогубців – за тоді межею Байкового кладовища. З часом надмогилок Міхновського, хрест над ним зруйнували, натомість з’явилися інші поховання.

Справжні причини загибелі і місце поховання Миколи Міхновського намагалися встановити на початку 90-х років. Група журналістів провела велику дослідницьку роботу. Були досліджені документи, зібрані спогади учасників подій, сучасників Міхновського, тих, хто міг хоча б щось знати про його загибель і місце поховання. Збереглися свідчення Ждана Шемета, описи поховання Докії Гуменної, знайшли родичів тих, хто працював на Байковому у післяреволюційні часи. Однак місце останнього спочинку українського державника так і не встановили.

Завершили розпочате активісти в середині першого десятиліття вже нового століття. У січні 2007 року за описами, відомими прикметам, свідченнями, зокрема Романа Коваля та Леоніда Череватенка, а також Василя Яременка, і визначили місце поховання Миколи Міхновського.

Віднайшли навіть кореневище липи, яка, за спогадами очевидця похорону Міхновського у травні 2924 року Ждана Шемета, росла над могилою. У травні 2008 року за ініціативою Георгія Щокіна – президента Міжрегіональної Академії управління персоналом – на Байковому кладовищі встановили погруддя Міхновсьського.

Місце поховання стало притягальним не тільки для українських патріотів, які вшановують пам’ять ідеолога української державності, а й для ворогів її. Пам’ятник двічі руйнували. Однак так само і відновлювали завдяки небайдужим українцям, зокрема лідеру ГО «Холодний Яр» Роману Ковалю та його соратникам. Тепер могила Миколи Міхновського під опікою українських державницьких організацій.

Юрій Бондар

До теми:

Міхновський Микола Іванович — Вікіпедія

Микола Міхновський. Самостійна Україна.

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.