ЮВІЛЕЙ МИКОЛИ ГЛУЩЕНКА
1 min read
Сьогодні минає 120 років від дня народження Миколи Глущенка — видатного українського художника. До цієї дати «Історична правда» опублікувала цікаві статті про життя і діяльність М. Глущенка за матеріалами радянських спецслужб, з якими маляр активно співпрацював.
Стаття «Митці і КҐБ: скелети у шафі художника Миколи Глущенка» належить молодій дослідниці Анні Олійник.
Статтю «Микола Глущенко: “Художник” за фахом і оперативним псевдонімом розвідки» написав дослідник історії спецслужб Олександр Скрипник.
УСІМ попросила професора Володимира Іваненка, який ще молодим журналістом був знайомий М. Глущенком, прокоментувати подію:
— Микола Глущенко був либонь найвидатнішим і найпліднішим українським художником двадцятого століття. Він залишив по собі близько десяти тисяч творів, розсіяних по всьому світу.
Оскільки як молодий журналіст я спеціалізувався у висвітленні літературно-мистецького життя, я не раз зустрічався з Глущенком на вернісажах, бував і в його помешканні…
Коли я вперше йшов на зустріч із Глущенком до нього додому, хтось із старших колеґ сказав мені, що Глущенко дає своїм відвідувачам у дарунок одну із його робіт. Маляр справді запропонував мені вибрати те, що сподобається. Я поклав око на написаний з натури портрет Анрі Барбюса.
«Е, ні! — похопився Глущенко: — Я не можу це подарувати…» Нічого з того, що стосами громадилося на підлозі вітальні я не став. Так і пішов ні з чим…
Про розвідувальну діяльність Миколи Глущенка на користь радянських спецслужб ходило багато чуток, і я про це вперше почув ще двадцятирічним. Сам Глущенко, звісно, уникав розмов про це… Публікація документів з його справи, безумовно, цікава і важлива.