September 26, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

ЩО ДУМАЮТЬ ФАХІВЦІ

1 min read

Обговорюємо проблему виборів в Україні під час війни

Щодо вчорашньої заяви громадських організацій щодо неможливості проведення виборів під час війни.
Сотні коментаторів написали, що непроведення виборів вигідне нинішньому президенту.

Але дуже легко перевірити правильність свого розуміння. Достатньо подивитися на реакцію на цю заяву, скажімо, партії Європейська Солідарність. Якщо непроведення виборів вигідне Зеленському, то опозиційні партії мали би розкритикувати цю заяву. А вони її підтримали. Натомість негативно відреагували придворні “позитивні блогери” (вибачте за каламбур). Значить, ці коментатори не дуже добре зрозуміли наявну картину.

Насправді при проведенні недемократичних виборів (в умовах єдиного марафону, заборони публічних акцій, електронного голосування та інших обмежень та лазівок) легко виграє той, хто організовує й контролює виборчий процес в умовах поточного обмеження демократії. Й таким чином цементує свою владу.

Читайте Деніела Канемана “Мислення швидке й повільне”, і буде вам щастя. Одна з найважливіших книг століття.

* * *

Сотня відомих громадських організацій підписали заяву про неможливість проведення виборів під час війни.

Цитата:
«Вибори і повномасштабна війна – несумісні. Ця ідея вкрай небезпечна та призведе до втрати легітимності як процесу, так і виборних органів, а з високою імовірністю – і до значної дестабілізації держави в цілому».

Додам кілька ключових тез:

1. Вибори самі по собі не дорівнюють демократії, а формальний акт голосування не є безумовним підтвердженням демократичності режиму. Якщо конкурентна політична боротьба неможлива в умовах війни, то вибори точно не є вільними.

2. Законодавство забороняє проведення виборів під час воєнного стану. Будь-які зміни до законодавства, спрямовані на те, щоб зробити вибори під час війни формально “законними”, будуть суперечити духу Конституції та міжнародним стандартам.

3. Проведення виборів під час війни здатне підірвати національну єдність. Дезінформація, яку масово поширюють в Україні та світі росіяни, буде спрямована на підрив довіри до організаторів та учасників кампанії з метою делегітимізації процесу та його результатів.

4. Правовий режим воєнного стану законодавчо обмежує права і свободи, тоді як вибори потребують їх розширення та захисту. Ці стани – несумісні. В умовах війни держава та суспільство мають один пріоритет – вижити і вистояти проти людиноненависницького режиму.

5. Неможливо забезпечити повну безпеку всіх учасників процесу, а ще необхідно забезпечити право голосу більше як 7 млн громадян, переміщених за кордон і всередині країни, та понад 1 млн захисників. Ймовірна масована ракетна атака в день голосування унеможливить доступ громадян до дільниць та призведе до зриву процесу.

6. Українці підтримують продовження строку повноважень обраних органів влади до закінчення війни. Низка нещодавніх загальнонаціональних репрезентативних опитувань громадської думки чітко вказує, що народ України підтримує продовження терміну повноважень парламенту, навіть попри теперішнє невдоволення цією та деякими іншими інституціями, та підтримує проведення виборів саме після закінчення війни.

* * *

Певні західні партнери закликають нас до негайних виборів.Але попереджають, що ці вибори мають бути легітимними, демократичними, чесними й вільними. У тому числі не можна проводити вибори під час війни, але треба проводити вибори негайно. Далі самі додумаєтеся чи треба ще підказка?

Валерій Пекар

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.