June 6, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

ЛЕОНІД КРАВЧУК ПОМЕР

1 min read

Часто доводиться чути: якби замість Кравчука обрали Чорновола, то… і починають фантазувати. Але, друзі мої, Чорновіл не міг бути обраним , зважаючи на стан мізків того суспільства. Воно, звісно, проголосувало на референдумі 1 грудня за незалежність. Але, правду сказати, уявляло собі країну як УРСР тільки без керівництва з Москви. Тому колишній партійний секретар йому був значно ближчий, ніж, як на той час здавалося, радикальний націоналіст Чорновіл.

Треба віддати йому належне. Він, будучи головою ВР, після ГКЧП поводився дуже дипломатично. Це при тому, що росіяни з особливою хворобливістю стежили з тим, що тут відбувається. Вони слали сюди якихось гінців, в тому числі і військових. Але Кравчук усіх заспокоїв і його “між крапельками” не призвело до конфронтації. Він зумів без конфліктів привести країну до референдуму 1 грудня, коли понад 92 відсотка проголосували за незалежність. Навіть в проросійському Криму більшість віддала голоси за незалежність.

Але партійна номенклатура є партійна номенклатура. Коли мова ішла про Чорноморський флот, то покійний Володимир Черняк мені розповідав, що під час якоїсь наради у Кравчука йому телефонував адмірал Касатонов і готовий був присягати на вірність народу України. Але Кравчук його відшив і той забезпечив, щоб більша частина ЧФ відійшла Росії. Вона отримала непропорційно велику частку із флоту СРСР. Мабуть, він психологічно відчував себе у партійній ієрархії і не хотів сваритися з Єльциним.

Процес відмови від ядерної зброї почався при ньому. Я думаю, що зберегти її було нереально. Але виторгувати собі дієвіші гарантії безпеки цілком можна було. Сьогодні ми з це платимо надто високу ціну.

І ще одна дуже важлива річ. На відміну від партійних секретарів колишніх радянських республік, він програв вибори і спокійно пішов. Не став чіплятися за владу. Створив прецедент. Нагадаю, що його наступник Леонід Кучма намагався через всілякі юридичні викрутаси знову обиратися президентом. Але народ йому цього не дозволив. Можливо, і прецедент Кравчука тут спрацював.

Але потім були ігри разом з медведчуківським СДПУ(0), блок “Не так!”, підігравання Зеленському тощо.

Коротше, він був таким самим суперечливим і покрученим, як і та епоха, коли він жив. Формально комунізм уже відійшов, але в дуже багатьох головах він залишався. Тому “між крапельками” це був природній стан тодішніх діячів при владі.

Згадав ще. Він був амбітний. Коли я видав книжку “Третій президент. Політичний портрет Леоніда Кучми”, то він дав велике інтерв’ю газеті “День”, велику частину якого він присвятив мені, доводячи, що наші журналісти не знають історії. А я вів рахунок від Грушевського. Звісно, він не називався президентом, але якийсь час був головою виконавчої і законодавчої влади одночасно. Мені було важливо продемонструвати тяглість України як незалежної держави. Так ось Кравчук хотів бути саме першим президентом. Тому його так зачепила моя назва. Я мусив писати йому відповідь.

Але хай спочиває з миром.

Юрій Луканов

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.