СИТУАЦІЯ З ПРАВАМИ ЛЮДИНИ В КРИМУ ТА СЕВАСТОПОЛІ
1 min read
Сьогодні Генеральна Асамблея ООН схвалила оновлену і змістовно посилену резолюцію «Ситуація з правами людини у тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та м.Севастополь, Україна».
Це вже шоста резолюція Генасамблеї з правозахисної проблематики Криму, а також перша резолюція, в назві якої чітко відображено статус Криму як тимчасово окупованого півострова.
Документ, який ми готували разом з нашими партнерами, базується на двох доповідях Генерального секретаря ООН, представлених у 2021 році на вимогу Генасамблеї. Нажаль, як це підтверджується Генеральним секретарем, масові порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму шокують, а репресій проти населення Криму, зокрема кримських татар, стали майже щоденним явищем.
У схваленому документі Росію закликано припинити свавільні затримання та арешти, скасувати заочні вироки проти кримських татар та їхніх лідерів, а також негайно звільнити усіх незаконно утримуваних нею громадян України.
Важливо, що сьогодні Генасамблея поставила крапку у дезінформаційній кампанії, розгорнутій Росією навколо питання постачання населенню в Криму питної та прісної води – документ чітко наголошує, що це є відповідальністю держави-окупанта.
Вперше, рішення Генасамблеї визначає кримських татар як корінний народ України.
У резолюції Генасамблеї також уперше засуджуються незаконні дій Росії щодо знищення культурної та природної спадщини, незаконних археологічних розкопок, незаконної передачі культурних цінностей. Для міжнародного співтовариства є цілком очевидним, що такі дії спрямовані на викреслення української та кримськотатарської культурної ідентичності з етнокультурного ландшафту Криму.
Вітаємо також заклик держав-членів щодо припинення мілітаризації та асиміляції молоді в Криму, включаючи бойової підготовки кримських дітей до військової служби в Збройних силах РФ, а також запровадження системи «військово-патріотичної» освіти.
У нас продовжує викликати серйозне занепокоєння нарощування Росією військового угруповання навколо українських кордонів та на тимчасово окупованих територіях України. Вітаємо, що держави-члени ООН привернули увагу до того, що такі дії держави-окупанта в Криму призводить до масового порушення прав цивільного населення. У цьому зв‘язку, підтримуємо також занепокоєння у схваленому документі, що численні навчання російських збройних сил у Криму, спричиняють значні довгострокові негативні екологічні наслідки в регіоні, впливаючи на реалізацію прав людини цивільним населенням.
Цілком очевидно, що будь-які спроби Росії щодо зміни статусу Криму не матимуть міжнародного визнання, як не визнаються у резолюції, зокрема і результати проведеного на півострові т.зв. «всеросійського перепису населення».
Як закликає Генеральна Асамблея у резолюції, ми готові до посилення співпраці з державами-членами ООН у рамках міжнародних структур та міжнародної Кримської платформи задля забезпечення де-окупації українського Криму.
Хотіла б висловити щиру вдячність всім державам-членам, які підтримали схвалення резолюції у Третьому комітеті у листопаді та сьогодні у Генеральній Асамблеї, а також окремо подякувати тим, хто разом з нами працював над посиленням тексту резолюції та всім 40 співавторам документа.