БУТИ КРЕМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 min read
Кілька штрихів до портрета видатного українця
На день народження Василя Григоровича Кременя, академіка, президента Національної академії педагогічних наук України, доктора філософських наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, президента Товариства «Знання» України, — кілька штрихів до портрета видатного українця.
Без перебільшень, Василь Кремень — серед кращих міністрів освіти. Так, протягом 2000-2005 рр. саме він ініціював 12-річний (європейський) термін навчання у школах, запровадив 12-бальну систему оцінювання. Наблизивши вищу освіту до Болонського процесу, міністр Кремень започаткував кредитно-модульну систему, чим уніфікував стандарти української вищої освіти зі світовою.
Також був революційний для того часу експеримент із проведення незалежного тестування випускників шкіл, що в майбутньому мало прирівнюватись до вступного іспиту у ВНЗ. Тоді тривала системна боротьба з хабарництвом в освіті, мала місце серія масштабних перевірок якості освіти, внаслідок чого закривалися фіктивні філії ВНЗ, в тому числі, в Миколаєві.
Під проводом Василя Кременя вводилася профілізація в середній школі, відкрилась можливість подавати документи одночасно до кількох ВНЗ, надавалися кредити на навчання, організовано комп’ютеризацію шкіл, училищ, університетів, ліквідовано багаторічну заборгованість по зарплаті викладачам.
Тоді ж міністр Василь Кремень заснував проєкт «Шкільний автобус». За його часів кількість студентів, в тому числі, іноземних, почала збільшуватись рекордними темпами. Під його науковим керівництвом як президента НАПН України та міністра освіти і науки України розроблено нормативно-правову базу різних рівнів освіти незалежної України.
Мені випала честь співпрацювати із академіком Василем Кременем як на засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти, колегії Міністерства освіти та науки України, на виїзних засіданнях, так і в професійній діяльності як Уповноваженого із захисту державної мови. Ерудит, інтелектуал, філософ, професіонал, великий друг освітян, рідна і дорога для нашої родини людина.
З роси і води, Василю Григоровичу!
Без Кременів нема реформ!
Тарас Кремінь
До теми
Інтелектуальна еліта України як проблема: Статті й нотатки. Вид. 2-ге, випр. і доповнене. — Вашинґтон: Україна Інк. — 2026. — 550 с.
