February 1, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

ОДА КОНОПЛЯМ

1 min read

— Діду, як пройти до села?

— Йди через конопляне поле; за ним буде річка говоряща. В неї і спитаєш…

Це жарт. А якщо серйозно, то так споганити чудову, корисну рослину може тільки вбога людина. Адже конопельки споконвіку були годувальниками. На землі не існує видів дерев чи рослин з таким екологічним потенціалом, як у конопель. Більше 30000 продуктів можуть бути виготовленими з цієї рослини.

Колись коноплі були однією з основних сільськогосподарських культур. Ще у першій половині XX століття посіви конопель мали стратегічне значення, займаючи друге місце після нафти. Від 10-го до 19-го сторіччя коноплі були найпоширенішою сільськогосподарською культурою світу і сировиною для багатьох галузей промисловості. Волокно для тканин і такелажу, лампова олія для освітлення, папір, ліки та їжа.

80% всього текстилю, білизни, та інших тканин до 1820 року виготовлялось із конопель. Папір для підручників до кінця XIX ст. також виробляли з цієї рослини. Крім того, майже всі перші Біблії, мапи, схеми, прапори були виготовлені з тих же конопель.

Чудове масло з насіння конопель використовували і в їжі, і для лампад, і найкраща оліфа теж з нього. Мотузки, канати для будівництва та суднобудування і в країні, і дуже багато вивозилося на експорт, а тканини які шовковисті та міцні! Американці досі в паперову масу для доларів використовують коноплі!

Продовжуючи оду конопелькам, додам, які чудові знеболюючі препарати з цієї рослини.

А ще в давнину щілини між колодами конопатили клоччям з конопель.

Є назва українських сіл — Конопельки; пташка співоча — коноплянка. А в чудових українських піснях скільки разів зустрічаються конопельки; “Занадився журавель, журавель, до бабиних конопель, конопель…”; “Од Києва до Лубен насіяла конопель”; “На вулиці не була, конопельки терла, не бачила джигуна, трохи я не вмерла”.

Ця корисна сільськогосподарська рослина на початку 20 ст. стала сильним конкурентом бавовні, ось і розправилися з нею… Занепад цієї галузі виробництва пов’язують, зокрема, ще й із зарахуванням конопель до категорії наркотичних рослин (Єдиною Конвенцію ООН про наркотичні речовини 1961 р.). Дурість в голову може прийти від різного, то не коноплі винні, а глупота людська!

А поле конопляне красиве і корисне! Бездумно рубати з плеча у Європі відмовились лише Франція і Нідерланди. Зробивши ставку на селекцію технічних сортів з низьким вмістом наркотичних речовин, французи, зокрема, створили навколо цієї культури цілу галузь промисловості.

Валентина Коваленко

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.