October 3, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

УКРАЇНА НЕ МАЄ ВІЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

1 min read

Поки ви спали, в США сталася важлива подія. Ні, я не про виступ Байдена, я про інше. Heritage Foundation опубліковала оновлений світовий рейтинг економічної свободи за підсумками минулого року.

Україна впала на три позиції з 127 на 130 місце, втративши 2,1 бали з тих 56,2, що в нас були. Ми би впали значно сильніше, але минулого року чимало африканських країн, з якими ми сусідимо у світовому рейтингу, впали так само.

Це закономірні й жахливі наслідки панування в Україні соціалістів та дирижистів (ліваків та прихильників максимального втручання держави в економіку) вкупі зі слугами олігархів-феодалів.

Найближчими днями ще будемо все детально аналізувати, але я дуже радію за Естонію, якій вдалося прорватися у вищу лігу — у список повністю вільних економік.

Одразу зауважу: економічна свобода — це не про низькі податки. У топ-30 найбільш вільних економік є чимало країн із дуже високими податками (наприклад, скандинавські). Економічна свобода — це про відсутність дурних обмежень для бізнесу, про рівні можливості й відсутність привілеїв та фаворитів, про невтручання держави, про прозорість податкової системи, про верховенство права, про обмеження волюнтаризму бюрократів, про засадничу некорупційність всіх систем (не про боротьбу з корупціонерами, а про відсутність поля для корупції), про обмеження монополій, про мінімальну кількість державних підприємств… я можу продовжувати, але сподіваюся, вже зрозуміло.

І ще зауважу — зараз знайдуться такі, що скажуть: ми не віримо цим рейтингам, вони упереджені, а насправді у нас все гаразд. Відповім: порахуйте гроші у власній кишені, спитайте себе, чому так мало і чи могло би бути більше, і знайдіть відповідь на графіку кореляції середньодушового доходу з економічною свободою. Ваш власний гаманець вас не обмане.

Хочете зрозуміти, чому Росія напала на Україну, — одна з можливих відповідей знаходиться на карті. За тридцять років ми не спромоглися запровадити економічну свободу — а значить, залишилися бідною країною зі слабким урядуванням, яка не може дозволити собі ні великого оборонного бюджету, ні великих витрат на освіту і культуру, яка наповнена монополіями та корумпованими елітами, отже — ризикує стати легкою здобиччю агресора.

Україна минулого року була останньою в Європі. Нині ми передостанні — Білорусь сильно впала. Але це не тішить.

Пояснення Ярослава Романчука, провідного білоруського економіста, який нині працює в Україні, можна прочитати тут.

Валерій Пекар

До теми:

2022 Index of Economic Freedom: Economic Freedom Declining Worldwide | The Heritage Foundation

Від УСІМ:

Нічого дивного немає в тому, що в Україні немає вільної економіки. Адже Україна продовжує жити в системі координат радянського суспільного устрою, який апріорі не передбачає економічних свобод. Так триватиме доти, поки Україна не змінить суспільний устрій.

Більше тут: Володимир Іваненко. СИСТЕМНІ ЗМІНИ ПЕРСПЕКТИВА – ДЛЯ УКРАЇНИ: Збірка статей. – Вашинґтон, 2020. – 393 с.

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.