September 26, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

«УКРАЇНА МОЛОДА» ПРО БОГДАНА ФУТЕЯ

1 min read

Газета «Україна молода» пару тижнів тому опублікувала розлогий нарис Миколи Гриня про Богдана Футея — одного із найвидатніших діячів українського зарубіжжя, — що стало великою несподіванкою для самого героя нарису.

Народжений у Бучачі, нині це Тернопільщина, Богдан Футей зовсім малим із батьками залишив Україну. У свої 82 роки він — відомий американськиий правознавець українського походження, адвокат, доктор права, професор, викладач. Півтора десятка років був суддею Федерального претензійного суду США. Громадський діяч, український патріот і доброчинець.

Фраґменти з нарису:

«Це добре, що в Україні реформують судову систему, — мовить він на різних симпозіумах, нарадах, конференціях. — Але не дуже добре, коли навіть у ході таких перетворень чиновники викликають суддів усіх рівнів, у тому числі й Верховного та Конституційного судів, до себе в кабінет, так би мовити, на килим і там їм читають лекції про те, як має виглядати судова незалежність. Це аж ніяк не сприяє верховенству права, незалежності судів і суддів. І я особисто маю претензії до українських правників, які через ці та інші неподобства не критикують представників влади».

Як спеціаліста з конституційного права Богдана Петровича депутати й урядовці включили радником робочої групи з розробки проєкту Конституції України після відновлення незалежності та законодавства щодо діяльності Верховної Ради України.

Особливі емоційні спогади в Богдана Петровича про «конституційну ніч» у Верховній Раді України, яка припала якраз на день його народження. Відтоді День Конституції України збігся з його днем народження — і він з родиною та численними гостями щороку відзначає подвійне свято.

Про аспекти відродження Української держави та свою участь у цьому процесі Богдан Петрович розповів у книзі «Становлення правової держави в Україні: 1991—2011 роки». В трьох її випусках відображено його працю в програмах верховенства права, судових конференціях, лекціях в університетах України, Європи, Аргентини, інших дер­жав.

Через відомі нинішні перипетії в Конституційному Суді України Богдана Петровича знову покликали радником у групу експертів. Чесність і добросовісність правознавця не дозволили йому кривити душею. Він із самого початку поставив під сумнів конституційність конкурсу з призначення суддів.

На першому засіданні комісії він акцентував увагу правознавців на відсутності вакантних посад членів суду, які призначаються за квотою президента, і що призначення стануть можливі тоді, коли там звільняться місця. Свої аргументи правник виклав окремою думкою, де згадав і про верховенство права — основу основ американського правосуддя.

Після різкого виступу пана Футея онлайн-трансляцію засідання конкурсної комісії зупинили. А далі засідання комісії вже проходило без пана Футея. Так наша влада ще раз переконливо показала, що вона із суддів навіть найвищого рівня робить не вершителів правосуддя, а прислужників. Реформи ж законодавства мають відбуватися не для задоволення амбіцій політиків.

— Невиконання закону свідчить про його відсутність. І мені залишається незрозумілою, — розмірковує пан Футей, — та сверблячка, коли кожен український президент, коли приходить до влади, прагне внести зміни, доповнення до чинної Конституції держави. За таку практику я б, образно кажучи, бив по руках. Бо це шкідлива практика. Чому б їм не скористатися світовим досвідом? Наприклад американським, коли за 230 років до Основного Закону внесено лише 27 поправок. Ось такою має бути шана до Конституції держави.

Повний текст нарису Миколи Гриня можна прочитати тут: «АМЕРИКАНСЬКИЙ ПРАВНИК УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ БОГДАН ФУТЕЙ: ЗАКОН НЕ МОЖЕ БУТИ, МОВ ДИШЛО».

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.