February 1, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

У ПУЩІ ЗАВАЛИЛИ “ЗВІРА”

1 min read

Рівно 30 років тому СРСР, як пораненого звіра, хитало зі сторони в сторону. На той час в Радяському Союзі набирав обертів процес децентралізації. Обговорювалися різні варіанти майбутнього державного утворення: створення федерації, конфедерації чи ще якоїсь моделі. Підготовка нового Союзного договору, започаткована президентом СРСР Михайлом Горбачовим, зайшла у глухий кут. 7 грудня 1991 року республіканські лідери України, Росії та Білорусії зібралися в урядовій резиденції “Віскулі” (Біловезька пуща, РБ), щоб поговорити про подальше життя, а заодно постріляти кабанчиків, розслабитись у лазні та скуштувати «Зубровки». Наступного дня, при обговоренні майбутніх державних планів «несподівано» визрів до підписання документ, в якому держсекретар Росії Геннадій Бурбуліс запропонував включити фразу про припинення існування СРСР як “геополітичної реальності”. Ніхто не заперечував. Президенти України Леонід Кравчук, Росії – Борис Єльцин, голова ВР Білорусії Станіслав Шушкевич у присутності глав урядів та міністрів закордонних справ трьох держав підписали «Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав», де констатувалося припинення існування Союзу РСР. Сама зустріч і підписаний документ несли для учасників далеко не ілюзорну небезпеку. Не спроста все проходило недалеко від кордону з Польщею, а на ближньому аеродромі під посиленою охороною чекали вертольоти. Вірогідно, існувала домовленість з урядом Польщі, що в разі небезпеки буде здійснена «евакуація» лідерів та їхніх команд через кордон. Пересторога була не даремною. Горбачов у Кремлі лютував. Ситуації сприяло те, що на той час відбувалася реорганізація КДБ, а також «зачистка» в Генштабі. Через це у Михайла Сергійовича вже не було минулих важелів реагування. Це й визначило, по суті, майбутню долю, як учасників зустрічі, так і Радянського Союзу.

На фото (зліва направо): Леонід Кравчук, Станіслав Шушкевич і Борис Єльцин після підписання Біловезької угоди. Національний парк «Біловезька пуща», резиденція «Віскулі» (Білорусія), 8 грудня 1991 року.

Валерій Джигун

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.