October 3, 2023

УСІМ | UWIN

Українська світова інформаційна мережа | Ukrainian Worldwide Information Network

НЕ ПРОСТО ДИКТАНТ!

1 min read

Сьогодні трапилося дещо цікаве в житті країни. Я маю на увазі Диктант Всеукраїнської Єдності. Понад двадцять років у нас в країні відбувається такий суспільний флешмоб на підтримку рідної української мови, але нинішнього року він, безперечно, вийшов на якийсь новий рівень.

Що використовували в якості диктантів у попередні роки? Вибачте, але то були банальні і дещо примітивні тексти з легким пропагандистським присмаком, які несли лише функціональне значення. Ви мали записати все, як чуєте, розставивши розділові знаки і відобразивши правильні морфологічні норми слів. Все.

Те, що відбувалося нині – відрізнялося докорінно! Уперше диктант був результатом праці людини, яка має безпосереднє відношення до творення ЛІТЕРАТУРИ. До того процесу, коли звичайне словопоєднання стає Магією. У тексті з”являється Душа, Музика, Асоціативні образи і навіть кольори та трунки.

Це була яскрава ілюстрація того, про що я говорю уже багато років. Сама Мова – це просто чудовий нейтральний матеріал. Як глина, з якої можна ліпити будь що – від примітивного полумиска до неймовірно красивої амфори. Бо все залежить від таланту Майстра. Мова набуває свого сакрального значення через Поезію, Пісню, Прозу чи Драматургію, Ессеїстику чи Публіцистику, у філософському трактаті чи народному гуморі.

Без присутності Майстра мова – лише глина. Як Людина всього лише прах – без присутності Творця, який вдихнув свою Душу у мертве тіло.

Можливо хтось мій допис розцінить як компліментарний по відношенню до Юрія Андруховича, який був автором нинішнього диктанту. Менше всього думайте про це! Повторюся, це був той прецедент – коли набір звичайних слів і речень перетворюється в Літературний текст.

Саме такі Диктанти – із залученням кращих українських письменників, поетів, драматургів – творців справжньої магії, треба практикувати! І тоді їх бажано проводити чи не щомісяця – як приклади живої і життєдайної Мови, норми якої народжуються не в морочних бюрократичних кабінетах, а в гарячих і чутливих серцях Вічних Пілігримів і Менестрелів, які є сіллю цієї землі, і які несуть для свого Народу Світло серед пітьми.

З Днем Української писемності і мови, друзі!

Анатолій Матвійчук

Leave a Reply

© 2017 - 2021 Ukraina, Inc. All Rights Reserved. No part of this site can be used without a hyperlink to a particular publication.  Newsphere by AF themes.